هل تريد التفاعل مع هذه المساهمة؟ كل ما عليك هو إنشاء حساب جديد ببضع خطوات أو تسجيل الدخول للمتابعة.



 
الرئيسيةأحدث الصورالتسجيلدخول

 

 Carti Ahmed Didat

اذهب الى الأسفل 
كاتب الموضوعرسالة
seyfullah
مشرف قسم Dialog între religii
مشرف قسم  Dialog între religii



عدد الرسائل : 7
تاريخ التسجيل : 12/11/2007

Carti Ahmed Didat Empty
مُساهمةموضوع: Carti Ahmed Didat   Carti Ahmed Didat Icon_minitime2007-11-13, 12:31 pm

O sa incerc sa postez aici cateva carti valoroase scrise de unul dintre cei mai buni cunoscatori ai bibliei, un om care a reusit sa stapaneasca biblia mai bine decat crestini, este vorba de Ahmed Didat
الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل
seyfullah
مشرف قسم Dialog între religii
مشرف قسم  Dialog între religii



عدد الرسائل : 7
تاريخ التسجيل : 12/11/2007

Carti Ahmed Didat Empty
مُساهمةموضوع: رد: Carti Ahmed Didat   Carti Ahmed Didat Icon_minitime2007-11-13, 12:37 pm

Capitolul Unu
CREDINTA INTR-UN DUMNEZEU UNIVERSAL
CARE ESTE NUMELE LUI?
La sfarsitul discursului meu public despre subiectul- “Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra lui), Succesorul lui Hristos”, cand a sosit timpul intrebarilor, misionarul crestin imi pune urmatoarea intrebare: "Care este numele Lui?", referindu-se, desigur, la numele Lui Dumnezeu. M-am ridicat sa-i raspund. Dar, inainte sa deschid gura, a vorbit in microfon, spunand ca va raspunde el la propria sa intrebare. Am spus: “Mi-ai pus o intrebare, iar obligatia imi revine mie sa-ti raspund.” “Da, dar voi raspunde eu!”, a spus tare in audienta. De fapt, astepta aceasta oportunitate ca sa poata fi auzit. Unde altundeva pe glob ar fi avut o mai mare audienta pentru a predica, si asta pe cheltuiala musulmanilor. Am spus: “Continua, fa-ti de cap!” (dandu-i suficienta franghie sa se spanzure singur). Dupa cateva divagatii, a concluzionat ca numele lui Dumnezeu este “Isus Hristos.”
Nu era nici timpul, si nici avantajos, ca la acea intalnire sa discut intregul subiect- “Este Isus Dumnezeu?” A fost suficient, pentru moment sa spun ca, in limba lui Moise, Isus, si Muhammed (pacea si binecuvantarea lui Allah sa fie asupra lui), numele lui Dumnezeu Atotputernic este Allah! Dovezile vor fi aduse in cap. 4. Credinta in Dumnezeu este sadita in noi prin natura omului. Atata timp cat exista omul pe pamant, a coexistat si constiinta despre Dumnezeu Atotputernicul, asa cum Prof. Max Fuller, in lucrarea sa “Hibbert Lectures”, spune: ”RELIGIA NU ESTE O INVENTIE NOUA. DACA NU ESTE LA FEL DE VECHE CA SI PAMANTUL, ESTE CEL PUTIN LA FEL DE VECHE CA SI LUMEA PE CARE O CUNOASTEM NOI. NICIODATA NU A FOST UN DUMNEZEU FALS SI NICIODATA NU A FOST O FALSA RELIGIE, IN AFARA DE CAZUL IN CARE CONSIDERATI FALSA IPOTEZA PRIN CARE SE SPUNE CA UN BAIAT ESTE UN VIITOR BARBAT. TOATE RELIGIILE, ATAT CAT LE CUNOASTEM NOI, AU ACELASI SCOP. TOATE SUNT CA LEGATURILE INTR-UN LANT CARE CONECTEAZA CERURILE SI PAMANTUL, SI CARE SUNT SUSTINUTE, SI TOT TIMPUL VOR FI SUSTINUTE DE UNA SI ACEEASI MANA.”
Este o atitudine cu adevarat Islamica.
Allah Atotputernicul ne spune in Sfantul Qur'an:






“Noi te-am trimis cu adevarul, ca binevestitor si prevenitor,

si nu este comunitate care sa nu fi avut un prevenitor.”
Sura Fatir 35:24






Si cei care nu cred zic: ’De ce nu I s-a trimis un semn de la Domnul lui?’ Dar tu esti numai un prevenitor si fiecare neam are un calauzitor.”
Sura Ra'd 13:7
DUMNEZEUL NEPARTINITOR
Daca Dumnezeu Atotputernicul este atat de darnic cu creaturile Lui in ceea ce priveste binecuvantarile materiale cum ar fi aerul curat, ploaia, lumina soarelui etc., de ce nu ar tot atat de darnic in ceea ce priveste binecuvantarile Sale spirituale? Dar El nu a fost partial. Nu este nici o natiune sau grup etnic pe pamant care sa nu-L cunoasca pe Dumnezeu dupa unul din numele sale. Aceasta cunoastere (a numelui) a fost data chiar de Creatorul Insusi prin graiul mesagerilor Sai. Numele catorva dintre acesti mesageri le cunoastem, restul s-au pierdut sau au fost inconjurate de superstitie. In toate religiile lasate de Dumnezeu, omul a intervenit destul de rapid pierzand acele conceptii pure si sfinte, adaugand zorzoane si podoabe cand nici o infrumusetare nu era nevoie. Iata cuvintele D-nei Elen G. White, o ”profeta” a miscarii Adventistii celor 7 zile, intr-un comentariu despre Biblie:
“Omul invatat, in anumite cazuri, a schimbat cuvintele, crezand ca le va face mai clare, cand, in realitate, a mistificat ceea ce era prea limpede.” Detaliile, in referirile d-nei White, in cartea “Este Biblia cuvantul lui Dumnezeu?” Analele religioase ale lumii, Scripturile evreilor si ale Crestinilor, numite Sfanta Biblie, abunda in exemplificarea grafica a portretului Lui Dumnezeu dupa tiparele lumesti.
الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل
seyfullah
مشرف قسم Dialog între religii
مشرف قسم  Dialog între religii



عدد الرسائل : 7
تاريخ التسجيل : 12/11/2007

Carti Ahmed Didat Empty
مُساهمةموضوع: رد: Carti Ahmed Didat   Carti Ahmed Didat Icon_minitime2007-11-13, 12:40 pm

O DESCRIERE IMPERFECTA A LUI DUMNEZEU
CA UN OM
(Geneza 11:5)
”Domnul S-a pogorat sa vada cetatea si turnul, pe care-l zideau fiii oamenilor.”
MOISE VEDE PARTILE DIN SPATE ALE LUI DUMNEZEU?
(Exodul 33:23)
”Iar cand imi voi trage mana la o parte de la tine, Ma vei vedea pe dinapoi; dar Fata Mea nu se poate vedea.”
LUPTA CORP LA CORP CU IACOV
(Geneza 32:28 )
”Apoi (Dumnezeu) a zis:”Numele tau nu va mai fi Iacov, ci te vei chema Israel (Cel ce lupta cu Dumnezeu); caci ai luptat cu Dumnezeu si cu oamenii, si ai fost biruitor.”
CA UNUL BEAT
(Psalmi 78:65)
Atunci Domnul S-a trezit, ca unul care a dormit, ca un viteaz imbarbatat de vin.”
REGRETUL PENTRU CREAREA OMULUI
(Geneza 6:6)
“I-a parut rau Domnului ca a facut pe om pe pamant, si S-a mahnit in inima Lui.”
MIROSIND MIRESME PLACUTE
(Geneza 8:21)
Domnul a mirosit un miros placut; si Domnul a zis in inima Lui…”
CA UN LEU GHEMUIT
(Numeri 24:9)
”Indoaie genunchii, se culca intocmai ca un leu, Ca o leoaica: Cine-L va scula?”
CA UN FOC MISTUITOR
(Exodul 24:17)
"Infatisarea slavei Domnului era ca un foc mistuitor pe varful muntelui, inaintea copiilor lui Israel.”
S-A ODIHNIT SI A RASUFLAT
(Exodul 31:17)


“…caci in sase zile a facut Domnul cerurile si pamantul, iar in a saptea S-a odihnit si A RASUFLAT.” “…si a rasuflat”: cauza comemorarii Sabatului pentru ca Dumnezeu Atotputernicul a obosit si a avut nevoie de o reimprospatare dupa o munca greoaie de sase zile. ESTE O MARE INSULTA ADUSA LUI DUMNEZEU. Sfantul Coran spune “…Nici atipirea, nici somnul nu-L cuprind!..Tronul Lui se intinde peste ceruri si peste pamant, si nu-I este grea pazirea lor…” Sura 2:255

Din enciclopedia celor 73 de Carti ale romano-catolicilor si cele 66 de Carti ale protestantilor, numite “BIBLIE”, putem culege un numar imens de citate ce pot umple o carte mult mai larga decat aceasta brosura pentru a ilustra varietatea descrierilor imperfecte ale lui Dumnezeu. Exemplele prezentate sunt suficiente, sper! De ce 66 ale uneia si 73 ale alteia, cartea “Este Biblia cuvantul lui Dumnezeu?” explica!

In taramul spiritului, nici o natiune nu a avut atatea oportunitati cate au avut copiii lui Israel. Cu toate acestea, au dispretuit amenintarile repetate ce-i atentionau:

”SA NU AI ALTI DUMNEZEI AFARA DE MINE. SA NU-TI FACI CHIP CIOPLIT, NICI VREO INFATISARE A LUCRURILOR CARE SUNT SUS IN CERURI, SAU JOS PE PAMANT, SAU IN APELE MAI DE JOS DECAT PAMANTUL. SA NU TE INCHINI INAINTEA LOR, SI SA NU LE SLUJESTI; CACI EU DOMNUL, DUMNEZEUL TAU, SUNT UN DUMNEZEU GELOS…”(Exodul 20:3-5), dar au ales vitelul de aur pentu a i se inchina, din nou si din nou, intorcandu-se iar la idolatrie. Majoritatea crestinilor nici nu se tem nicidecum de acesta profanare. Viziteaza Catedrala Sf. Paul din Londra, sau Catedrala Sf. Petru din Roma si putin le vei diferentia de Templul Somnath din India. Este o chestiune de Tweedle Dum si Tweedle Dee. ( Doua personaje din povestile englezesti care sunt identice in aparenta),Nici nu trebuie sa ajungi in Anglia sau in Italia sa-mi verifici spusele, de ce nu inspectezi o Catedrala Anglicana sau Romano-Catolica, din propriul tau oras.

الرجوع الى أعلى الصفحة اذهب الى الأسفل
 
Carti Ahmed Didat
الرجوع الى أعلى الصفحة 
صفحة 1 من اصل 1

صلاحيات هذا المنتدى:لاتستطيع الرد على المواضيع في هذا المنتدى
 :: Non Arabs :: Musulmanii din Romania :: Dialog între religii-
انتقل الى: